ÇALIŞMA ALANLARI

EHSiM, Kendini Koruma Sistemleri başta olmak üzere 8 alanda uğraş vermekte, ürün geliştirmekte veya hizmet sağlamaktadır. Kendini Koruma Sistemleri üzerine çalışmalar 2006 yılında EHSiM Karşı Tedbir Salma Sistemi (KTSS) adıyla anılan Chaff/Flare sisteminin Hava Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına girmesi ile alt-sistem seviyesine çıkmıştır. Daha sonra KTSS’nin Elektronik Harp Süit Yöneticisine evrilmesi ile Radar İkaz Alıcıları, RF Karıştırma Sistemleri, Füze İkaz Sistemleri, Elektronik Destek Sistemleri gibi alt-sistemleri tek bir noktadan yönetme kabiliyeti kazanılmıştır.

Kendini Koruma Teknikleri tasarlamak, gerçekleştirmek ve etkinliğini test etmek yıllar boyu kazanılmış bir birikimdir. RF Karıştırma ve Chaff için kendini koruma teknikleri değişik EH sistemleri için geliştirilmiştir.
EHSİM, Kendini Koruma Sistemleri konusunda uzun yıllarda edindiği tecrübesini Akıllı Mühimmat geliştirme konusunda devam ettirmiştir. 2017 yılında RF güdümlü füzelere karşı Sahte Hedef geliştirilmesine başlanmıştır.

Uzun yıllar boyu AMES ve CEESIM gibi RF Ortam Simülatörleri ile çalışmanın sonucunda edinilen tecrübe ile önce Radar Sinyal Simülatörü (RADSİM) geliştirilmiştir. RADSiM daha sonra RF Ortam Simülatörü'ne dönüştürülmüştür. Son aşamada ise RADSİM Mobil Çoklu Tehdit Simülatörü’ne evrilmiştir.

Tehdit Analiz, EWIR (Electronic Warfare Intelligence Report) formatındaki tehdit verisinin incelenip, tehdit çalışmasının anlaşılması, tehdit çalışma parametrelerinin çıkartılması, programlanacak EH sistemine mahsus arama/tespit/teşhis yöntemlerinin çıkartılması, belirsizlik analizlerinin yapılması, EH sistemine mahsus Görev veri Dosyalarının hazırlanması ve EH sisteminin testi gibi iş kalemlerinden oluşur. Bu çalışmaların tamamı değişik projelerde defalarca yapılmıştır.

20 yılı aşkın süredir EHSiM çatısı altında biriktirilmiş bilginin yeni kuşaklara iletilerek kazanılan kabiliyetin devamlılığının sağlanması amacıyla Elektronik Harp Eğitim Hizmeti sağlanmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda temel, orta ve gelişmiş seviyede EH kabiliyeti kazandırma amaçlı EH eğitim programı ve dersler oluşturulmuştur.

EHSiM KTSS ile başlayan Uçak Entegrasyonu çalışmalarında yedi değişik uçak tipine KTSS sistemi entegre edilmiştir. Sekizinci uçak tipine entegrasyon faaliyetleri yapılmaktadır. Ayrıca F-16 uçaklarında modernize edilen uçak radarı ve bilgisayarı ile EH sistemi entegrasyonu da EHSiM tarafından uçak üreticisi ile beraber çalışılarak yapılmıştır.

Uzun süredir teorik bazda yürütülen Pasif Radar çalışmaları 2013 yılında TÜBİTAK SAVTAG destekli Pasif Bileşik Algılama Sistemi (PBAS) projesi ile vücut bulmuştur. PBAS çalışmaları Bi-Statik ve Multi-Statik radar sitemleri üzerine de çözümler çıkartılmasını sağlamıştır.

Radyo Frekansı Sinyal Analiz Sistemi ile başlayan Sinyal Analiz Yazılımları çalışmaları daha sonra yapılan diğer projelerle genişlemiştir. Bugüne kadar Radar ve RF karıştırma sinyalleri analizi olmak üzere iki kategoride çalışma yapılmıştır. Geliştirilen yazılımlar hem Darbe Tanımlama Kelimelerinin hem de kayıtlı RF sinyallerin analizini yapabilmektedir.

Yukarıda sıralanan temel alanların dışında başka firmalara ELD, Sayısal Kart Geliştirme ve RF Modül Geliştirme hizmetleri de verilmektedir.

EHSİM

Elektronik Harp Sistemleri Müh. Tic. A.Ş.

Elektronik Harp ve Taktik Komuta Kontrol sistemleri alanlarında faaliyet göstermek üzere 1998 yılında kurulan şirketimiz, 20 yılı aşkın süredir aziz milletimize gurur ile hizmet etmektedir.